Add to Favorites!  
 
Marmaris Property Turkish Real Estate Properties, buying homes in Turkey with Turkey Estate Agency. We are selling properties in Marmaris, Alanya, Antalya, Bodrum, Fethiye, Gazipasa, Kumluca, Altinkum, Didim, Turgutreis, Dalyan, Oludeniz
Home | Search Listings | Show All Listings | My Homes | Notify Me | Contact Us | Agent Login | Presentation on Turkiye
Turkish Real Estate - Turning your dreams into reality!

Click here to go to the Previous Home   Home Navigation   Click here to go to the Next Home

Add to My Homes   |   Mortgage Calculator   |   Currency Converter

APARTMENTS FOR SALE IN MARMARIS

INVESTMENT FOR GUARANTEED RENTAL RETURN.

REF: TREGUD

One rare opportunity where you will achieve a high rental yield in a market which averages between 3-5% p.a. rental yield, this building will provide close to 8% p.a. with its 23 one bedroom and one studio apartments.

Positioned in a central location of Armutalan in Marmaris and with the shops, restaurants, schools and public transport within very short walking distance makes this building attractive for tenants.

The building sits on a generous size plot with a large outdoor pool. Each of the units come with a kitchenette, fully tiled bathrooms and also has good size balconies. The building was built according to earthquake proof guidelines and also has infrastructure for air conditioning units so there is no need to drill holes in the wall when installing air con units.

All 24 units are currently occupied with tenants for long term rental so you will be reaping the rewards of good rental yield from the day you purchase this building.

Please note the asking price is in Turkish Lira and its 2,750,000 Turkish Lira. The quaoted Euro amount is subject to currency fluctuation. Please use our currency converter link above for a more accurate up to date equivalent price in your chosen currency.

********************************************

Marmarisin Armutalan semtinde her yere yürüme mesafesinde mükemmel bir konumda olan binamızı oldukça uygun bir rakama satışa sunuyoruz.

Ülkemiz genelinde mesken gayrimenkullerin ortalama kira getirisi yatırımın %3 ile %5 arasi olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda size sunmuş olduğumuz bu bina gerçekten müstesna bir fırsattır.

Marmaris'de şu anki kira bedelleriyle elde edeceğiniz kira geliri ile yatırımınız 12 yıl gibi bir süre içerisinde geri döneceği gibi her geçen yıl hızlı artış gösteren Marmaris gayrimenkul fiyatları yatırımınızı daha da değerli hale getirecektir. 3 tarafı yola cepheli ana cadde üzerinde Köşe Bina 225 doz hazır beton, radya temel, %100nervürlü demirle, asmolen tarzda inşa edilmiştir. Bahçe duvarları dahil 216 doz hazır beton ile inşaat edilmiştir.  Marmarisin en sağlam binaları arasında yer almakta olan binamız toplam 4 katdan oluşmakta olup her katta 6 daire bulunmaktadır ve toplamda 23 adet 1+1 ve 1 stüdyo daireden oluşmaktadır.

Bina'ya dış cephe Mantolama DYO sistem ile bu sene yapıldı.  Çatı'da 20 kollektörlü güneş enerji sistemi, salon ve odalara çekilmiş merkezi anten sistemi,  bahçede 12 ay kurumayan 9m kuyu, NASA üretimi iyonla dezenfekte sistemli yüzme Havuzu +çocuk havuzu(havuz suyu içme suyu standartlarından 3 katı temiz,kimyasal olmayan Marmaristeki tek havuz) 5 ton antibakteriyel Maavi temiz su deposu, çok yüksek güçte Baymak hidrafor, her katta mevcut yangın hortumu olan dolabı ve yangın alarmı. Her dairede inşa sırasında klima elektrik tesisat çekilmiş, duvarda anahtarı mevcut,  kırıp dökmeye veya sıva üstü kablo çekmek zorunda değilsiniz (kart sistemide bir anahtar koymak suretiyle mümkün).  Bahçede kadın ve erkek tuvaleti, Havuz kenarına çekilmiş içme suyu, atık su tesisatı. sağlam İskan yapı kullanma izin belgesi mevcut. Kirişsiz asmolen tarzda inşa edildiğinden her türlü duvarla büyütme küçültme yapılabilir.

Dairelerin kira bedeli aylık 750 TL'dir.  Toplam 23 adet 1+1 daireden aylık 17,250TL ve bir stüdyo dairenin kira bedeli de 500TL'dir.  Aylık toplam 17,750TL ve yıllık 213,000TL garanti kira geliri olan bir binaya sahip olmak isterseniz bizi en yakın zamanda arayın bu fırsatı kaçırmayın.

Fiyat: 2,750,000 TLClick photos to enlarge
Click to Enlarge

Click to Enlarge

Click to Enlarge

Click to Enlarge

Click to Enlarge

Click to Enlarge

Click to Enlarge

Click to Enlarge

Click to Enlarge

Click to Enlarge

Click to Enlarge

Click to Enlarge

Click to Enlarge

Click to Enlarge    
Home #: 802   Address: Armutalan
City: Marmaris   Province: Mugla
Price: €657,950   Square Metres: 1035
Bedrooms: 24   Year Built: 1998
Bathrooms: 24   Lot Size: 984
Floors: 4   Garage Size:
Annual Taxes:    Type: Commercial
Status: FOR SALE   MLS #:
Neighborhood: Armutalan   Agent: Turkish Real Estate
Virtual Tour:   

Home Features
Garden
Land
Double Glaze windows
Light fittings
Balconies
Communal Pool
Car Parking space
Tiled Floors
Mains water
Mains electric
mains sewerage

Community Features
Beach
Playground/park
Turkish Bath
Local restaurants
Local bars & discos
Local chemist
Weekly markets
Local Supermarket
Local shops
Public transport
Public pool
Local school
Hospital
Sports Complex
Panoramic views
Boating
Biking
Medical Centre
Trekking
Voleyball Courts
Basketball Courts
Tennis Courts
Football field
Water sports
Ancient site nearby
Daily excursions
Parasailing
Local Cruises
International airport
Domestic airport
Seaport
Intercity bus station
Taxi rank nearby
Main Road access
Dalaman Airport
Click Here to view map of area   |   Click Here to email this listing to a friend

Home | Search Listings | Show All Listings | My Homes | Notify Me | Contact Us | Agent Login | Presentation on Turkiye